Suomen menestys 2015

edellinen seuraava

 

MITALIT KISOISTA: MM OK EM EK
Yhteensä 291 arvokisamitalia

 

Mitalimäärät ei-olympialajeista

Kisa/sijoitus 1.  2.  3. Yhteensä
MM434244129
EM554549149
Yhteensä988793278

Mitalimäärät olympialajeissa

Kisa/sijoitus 1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8. Mitaleja
yhteensä
Pistesijoja
yhteensä
MM13444235826
OK0000000000
EM20302112511
Yhteensä337463471337


KisaSij.LajiUrheilija(t)PaikkakuntaOLPvm
AMERIKKALAINEN JALKAPALLO
EM1Nesp Maracena2015-08-09
AMMUNTA
MM1kasa-amm., pistelajit, pien.kiv. HVTomi Korpiaus Brisbane2015-08-01
MM3kasa-amm., pistelajit, pien.kiv. HVRisto Murisojaaus Brisbane2015-08-01
MM2kasa-amm., pistelajit, pien.kiv. HVAappo Korpiaus Brisbane2015-08-01
MM1kasa-amm., pistelajit, pien.kiv. LVTomi Korpiaus Brisbane2015-07-30
MM1kasa-amm., pistelajit, pk HV, joukk.Tomi Korpi, Aappo Korpi, Jyrki Muotioaus Brisbane2015-08-01
MM2kasa-amm., pistelajit, pk LV, joukk.Tomi Korpi, Aappo Korpi, Jyrki Muotioaus Brisbane2015-07-30
MM1kasa-amm., pistel., pk HV+LVTomi Korpiaus Brisbane2015-08-01
MM1kasa-amm., pist., pk sporter+HV+LVTomi Korpiaus Brisbane2015-08-01
MM1kasa-ammunta, HV 100 mJari Raudaskoskiusa St. Louis2015-09-23
EM2liikkuva maali 40 ls, joukkuekilpailuTomi-Pekka Heikkilä, Krister Holmberg, Heikki Lähdekorpislo Maribor2015-07-22
EM3liikkuva maali, ilmakivääri, 40 lsTomi-Pekka Heikkiläned Arnhem2015-03-06
EM1liikkuva maali, ilmakivääri, 40 ls, jkk.Tomi-Pekka Heikkilä, Heikki Lähdekorpi, Krister Holmbergned Arnhem2015-03-06
EM2mustaruuti, Cominazzo, replikaTarmo Ansamaapor Barcelos2015-08-28
EM3mustaruuti, Cominazzo, replikaPekka Paatinenpor Barcelos2015-08-28
EM2mustaruuti, HalikkoReijo Näätänen, Ari Salin, Timo Näätänen Lihavainenpor Barcelos2015-08-26
EM1mustaruuti, WogdonTarmo Ansamaa, Pekka Paatinen, Jukka Päärniläpor Barcelos2015-08-28
MM3practical, haulikko, ModifiedMikael Kaislarantaita Agna2015-09-19
MM2practical, haulikko, Modified, joukk.Kaislaranta, S.Hautamäki, O.-P.Partanen, J.Rastasita Agna2015-09-19
MM2practical, haulikko, Modified NOuti Fjällströmita Agna2015-09-19
MM3practical, haulikko, StandardTeemu Rintalaita Agna2015-09-19
MM2practical, haulikko, StandardRaine Peltokoskiita Agna2015-09-19
MM1practical, haulikko, Standard, joukk.R.Peltokoski, T.Rintala, Jarkko Laukia, Mika Risteita Agna2015-09-19
MM2practical, haulikko, Standard ManualJaakko Viitalaita Agna2015-09-19
MM3practical, haulikko, Standard ManualAri Materoita Agna2015-09-19
MM1practical, haulikko, Standard ManualKim Leppänenita Agna2015-09-19
MM1practical, haulikko, St. Manual, joukk.K.Leppänen, J.Viitala, A.Matero, Mikael Ekbergita Agna2015-09-19
EM1practical, kivääri, Open S.-Auto, jkk.Raine Peltokoski, Teemu Rintala, Jarkko Laukia, Tuukka Jokinenhun Felsőtárkány2015-06-26
EM1practical, kivääri, Open Semi-AutoRaine Peltokoskihun Felsőtárkány2015-06-26
EM2practical, kivääri, Open Semi-AutoTeemu Rintalahun Felsőtárkány2015-06-26
EM3practical, kivääri, Open Semi-AutoJarkko Laukiahun Felsőtárkány2015-06-26
EM1practical, kivääri, Standard S.-AutoSami Hautamäkihun Felsőtárkány2015-06-26
EM2practical, kivääri, Stand. S.-Auto, jkk.Sami Hautamäki, Timo Vehviläinen, Atte Vainionpää, Ilkka Siitonenhun Felsőtárkány2015-06-26
EM1siluetti, .22 kevyt kivääriMarko Nikkofra Volmerange2015-07-31
EM3siluetti, .22 kivääri, joukkuekilpailuMarko Nikko, Seppo Semi, Jouni Siikamäkifra Volmerange2015-08-01
EM1siluetti, .22 kivääri, yhteistulosMarko Nikkofra Volmerange2015-08-01
EM2siluetti, .22 pistooli, joukkuekilpailuRauno Ärväs, Juha-Matti Saari, Petri Savinainenfra Volmerange2015-08-08
EM2siluetti, .22 pistooli seistenPetri Savinainenfra Volmerange2015-08-08
EM3siluetti, .22 revolveriEsko Lempolafra Volmerange2015-08-08
EM1siluetti, .22 siluettikivääriMarko Nikkofra Volmerange2015-08-01
EM1siluetti, .22 vakiopistooliJorma Juntunenfra Volmerange2015-08-08
EM2siluetti, iso kivääri, joukkuekilpailuUnto Järvinen, Marko Nikko, Seppo Semifra Volmerange2015-07-29
EM1siluetti, iso kivääri, yhteistulosMarko Nikkofra Volmerange2015-07-29
EM1siluetti, iso metsästyskivääriMarko Nikkofra Volmerange2015-07-28
EM2siluetti, iso pistooli, joukkuekilpailuRauno Ärväs, Esko Lempola, Petri Savinainenfra Volmerange2015-08-05
EM3siluetti, iso revolveriRauno Ärväsfra Volmerange2015-08-05
EM2siluetti, iso siluettikivääriMarko Nikkofra Volmerange2015-07-29
EM2siluetti, pistooli seisten, joukkuekilpailuUnto Järvinen, Juha-Matti Saari, Petri Savinainenfra Volmerange2015-08-08
EM1siluetti, pistooli seisten, yhteistulosPetri Savinainenfra Volmerange2015-08-08
EM2siluetti, ratapistooli, joukkuekilpailuEsko Lempola, Juha-Matti Saari, Petri Savinainenfra Volmerange2015-08-08
EM1siluetti, ratapistooli kiikarillaPetri Savinainenfra Volmerange2015-08-08
EM1siluetti, ratapistooli, yhteistulosPetri Savinainenfra Volmerange2015-08-08
EM3skeet MMarko Kemppainenaze Baku  OL2015-06-21
MM2trap, joukkuekilpailu NMarika Salmi, Noora Antikainen, Satu Mäkelä-Nummelaita Lonato2015-09-11
AMPUMAHIIHTO
MM315 km NKaisa Mäkäräinenfin Kontiolahti  OL2015-03-11
AMPUMASUUNNISTUS
MM2normaalimatka MMikko Hölsöfin Mikkeli2015-08-14
MM1normaalimatka MJarno Kallio-Könnöfin Mikkeli2015-08-14
MM3normaalimatka MOlli-Markus Taivainenfin Mikkeli2015-08-14
MM1normaalimatka NEevamari Rauhamäkifin Mikkeli2015-08-14
MM2pikamatka MJarno Kallio-Könnöfin Mikkeli2015-08-15
MM1pikamatka MMikko Viitamäkifin Mikkeli2015-08-15
MM3pikamatka NHenna-Riikka Haikonenfin Mikkeli2015-08-15
MM1pikamatka NSari Suomalainenfin Mikkeli2015-08-15
MM1viesti MMikko Viitamäki/Jarno Kallio-Könnö/Mikko Hölsöfin Mikkeli2015-08-16
MM2viesti MTapio Perä/Matti Vainionpää/Daniel Forsellfin Mikkeli2015-08-16
MM3viesti MOlli-Markus Taivainen/Antti Iivari/Jouni Heinonenfin Mikkeli2015-08-16
MM3viesti NSari Suomalainen/Eevamari Rauhamäkifin Mikkeli2015-08-16
MM1viesti NAnnukka Siltakorpi/Riikka Kalliomaafin Mikkeli2015-08-16
MM2viesti NJenni Keränen/Maija Keränenfin Mikkeli2015-08-16
AUTOURHEILU
EM1historic sporting rally, luokka 1Sverre Norrgård2015-10-18
EM3historic sporting rally, luokka 2Pekka Anttalainen2015-10-18
EM2kiihdytysajo, Top FuelAnita Mäkelä2015-09-06
EM3kiihdytysajo, Top Methanol Funny CarJohnny Oksa2015-09-06
EM2pienoisautoilu, C-12 ModifiedJuho Levänensvk Trenčín2015-03-22
EM3pienoisautoilu, G12Timo Laholafin Laihia2015-03-12
EM3pienoisautoilu, G27LHannu Laitinenfin Laihia2015-03-12
EM3pienoisautoilu, OMOJuha Yli-Sipolafin Laihia2015-03-14
MM2ralliJari-Matti Latvala/Miikka Anttila2015-11-15
MM3ralli, WRC 2Esapekka Lappi/Janne Ferm2015-11-15
BILJARDI
EM310-pallo NMarika Poikkijokipor Vale do Lobo2015-04-16
EM38-pallo MJani Uskipor Vale do Lobo2015-04-19
CHEERLEADING
EM2cheer, premier, naisetHAC Eliteslo Ljubljana2015-06-27
EM3cheer, premier, naisetGolden Spirit Angelsslo Ljubljana2015-06-27
MM3cheer, premier, naisetHAC Eliteusa Orlando2015-04-24
MM3cheer, premier, sekajoukkueetFunky Team Gorillazusa Orlando2015-04-24
EM1tanssi, freestyleDream Team Dancersslo Ljubljana2015-06-27
EM3tanssi, freestyleFunky Dance Teamslo Ljubljana2015-06-27
MM3tanssi, freestyleusa Orlando2015-04-24
CURLING
EM3NOona Kauste, Hippi, Salmiovirta, Hellsten, Räsänenden Esbjerg  OL2015-11-27
DARTS
MM3joukkuekilpailu M (WDF World Cup)Marko Kantele, Kim Viljanen, Uki Takkinen, Asko Niskalatur Kemer2015-10-28
FISAF-AEROBIC
EM2miehetJuuso Väisänenned Dordrecht2015-05-14
MM2miehetJuuso Väisänenfra Le Lamentin2015-12-04
GOLF
EM3amatöörit NMatilda Castrénaut Murhof2015-07-25
HIIHTO, POHJOISMAISET LAJIT
MM34 x 5 km NAino-Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanen, Riitta-Liisa Roponen, Krista Pärmäkoskiswe Falun  OL2015-02-26
HIIHTOSUUNNISTUS
MM1keskimatka MStaffan Tunisnor Løten2015-02-14
EM1keskimatka NMervi Pesusui Lenzerheide2015-01-24
MM1keskimatka NMilka Reponennor Løten2015-02-14
MM2keskimatka NMarjut Turunennor Løten2015-02-14
MM3keskimatka NMervi Pesunor Løten2015-02-14
MM3pitkä matka MStaffan Tunisnor Løten2015-02-12
MM2pitkä matka NMira Kaskinennor Løten2015-02-12
EM2sprintti NMervi Pesusui Lenzerheide2015-01-20
MM2sprinttiviesti, sekaparitMira Kaskinen/Staffan Tunisnor Løten2015-02-10
EM2viesti NMilka Reponen, Mira Kaskinen, Mervi Pesusui Lenzerheide2015-01-25
MM2viesti NMilka Reponen, Mira Kaskinen, Mervi Pesunor Løten2015-02-15
ILMAILU
MM2radio-ohjatut sisätaitolennokit (F3P)Janne Lappipol Pruszków2015-03-21
MM2radio-ohjatut sisätaitolennokit, joukk.Janne Lappi, Iiro Lehto, Kimmo Kaukorantapol Pruszków2015-03-21
MM2siimaohjatut taistelulennokit (F2D)Jussi Forssuae Dubai2015-12-08
MM1tarkkuuslento, laskukilpailuMauri Hälinenden Skive2015-07-22
MM1tuulitunnelilentäminen, freestyleInka Tiittocze Praha2015-10-24
ITF TAEKWON-DO
EM3erikoistekniikkamurskaus, joukk. Msco Motherwell2015-10-25
EM3erikoistekniikkamurskaus, joukk. Nsco Motherwell2015-10-25
EM3liikesarjat, 1. dan MVille Piiponniemisco Motherwell2015-10-25
EM3liikesarjat, 1. dan MAltti Laitinensco Motherwell2015-10-25
MM3liikesarjat, 1. dan MAltti Laitinenita Jesolo2015-05-27
MM3liikesarjat, 1. dan MVille Piiponniemiita Jesolo2015-05-27
EM3liikesarjat, 1. dan NLotta Keränensco Motherwell2015-10-25
EM2liikesarjat, 2. dan MSamuli Rossisco Motherwell2015-10-25
EM3liikesarjat, 2. dan MJoni Ohtonensco Motherwell2015-10-25
MM2liikesarjat, 2. dan MSamuli Rossiita Jesolo2015-05-27
EM2liikesarjat, 2. dan NJulia Pätsisco Motherwell2015-10-25
EM2liikesarjat, 3. dan NJutta Aartolasco Motherwell2015-10-25
MM2ottelu, 57 kg MJari Rambergita Jesolo2015-05-28
EM3ottelu, 70 kg MSamuli Rossisco Motherwell2015-10-25
JÄÄKIEKKO
MM3Nswe Malmö  OL2015-04-04
JOUKKUEVOIMISTELU
MM1joukkuevoimisteluMinetit/Tampereen Voimistelijatfar Tórshavn2015-06-07
JOUSIAMMUNTA
MM2maastoammunta, 3D, taljajousi MMika Rutonenita Terni2015-09-05
MM1maastoammunta, 3D, taljajousi NAnne Lanteeita Terni2015-09-05
MM3maastoammunta, 3D, vaistojousi MTimo Leskinenita Terni2015-09-05
EM1maastoammunta, vaistojousi MTimo Leskinenpol Łańcut2015-10-10
KAHVAKUULAURHEILU
EM116 kg/58 kg NRiikka Viialabul Varna2015-07-15
EM216 kg/58 kg NSari Värribul Varna2015-07-15
MM316 kg/58 kg NRiikka Viialairl Dublin2015-11-26
EM116 kg/63 kg NPauliina Nieminenbul Varna2015-07-15
EM116 kg/68 kg NTerhi Ahonenbul Varna2015-07-15
MM116 kg/68 kg NTerhi Ahonenirl Dublin2015-11-27
EM316 kg/yli 68 kg NRonja Jämsenbul Varna2015-07-15
EM216 kg/yli 68 kg NMinna Liljabul Varna2015-07-15
EM324 kg/58 kg NMinna Silvennoinenbul Varna2015-07-15
EM324 kg/63 kg NTeija Rantanenbul Varna2015-07-15
EM324 kg/yli 68 kg NKirsi Suomelabul Varna2015-07-15
MM324 kg/yli 68 kg NKirsi Suomelairl Dublin2015-11-27
EM3kaksiottelu, 32 kg/85 kg MMarko Pääkkönenbul Varna2015-07-15
EM1long cycle, 24 kg/95 kg MJani Nurmenniemibul Varna2015-07-15
MM1long cycle, 24 kg/yli 95 kg MJani Nurmenniemiirl Dublin2015-11-28
KARATE
EM3yli 68 kg NHelena Kuusistotur Istanbul2015-03-21
KEILAILU
EM2all events MOsku Palermaaden Aalborg2015-06-12
EM3all events MKimmo Lehtonenden Aalborg2015-06-12
EM1joukkuekilpailu MJähi, Tonteri, Pakonen, Palermaa, Jehkinen, Lehtonenden Aalborg2015-06-12
EM1triokilpailu MOsku Palermaa/Joonas Jehkinen/Kimmo Lehtonenden Aalborg2015-06-10
KENDO
EM3iaidō, shodanMatti Anttilager Berliini2015-10-24
EM2jōdō, mudanMika Vartiainenswe Falkenberg2015-09-20
EM2jōdō, nidanTea Pihlajaswe Falkenberg2015-09-20
EM2jōdō, sandanPaulus Artimoswe Falkenberg2015-09-20
LIITOKIEKKOILU
EM1ultimate Nden Kööpenhamina2015-08-02
LUMILAUTAILU
MM1big air MRoope Tonteriaut Kreischberg  OL2015-01-24
MM2big air NMerika Enneaut Kreischberg  OL2015-01-24
MM2slopestyle MRoope Tonteriaut Kreischberg  OL2015-01-21
METSÄSTYSAMMUNTA
EM1eur. metsästysammunta, luodikkoJani Huhticze Písek2015-07-05
EM1eur. metsästysammunta, luodikko, jk.Kalle Mäkinen, Pekka Lehtonen, Ronnie Skata, Juho Ylijoki, Timo Kyntäjä, Arto Tossavainencze Písek2015-07-05
EM1eur. metsästysamm., yhteiskilp., jkk.Ronnie Skata, Pekka Lehtonen, Juho Ylijoki, Kalle Mäkinen, Timo Kyntäjä, Arto Tossavainencze Písek2015-07-05
MOOTTORIPYÖRÄILY
EM1classic, RR-ajo, luokka 2Jussi Veräväinen2015-08-09
EM2classic, RR-ajo, luokka 2Timo Haapoja2015-08-09
EM2classic, RR-ajo, luokka 3Timo Haapoja2015-08-09
EM1classic, RR-ajo, luokka 7aJussi Luoma2015-08-09
MM1enduro, E1Eero Remes2015-10-04
MM3enduro, E3Matti Seistola2015-10-04
MM3enduro, joukkuekilpailuRemes, Hellsten, Barnes, Pohjola, Stigell, Savosvk Košice2015-09-12
EM1enduro, joukkuekilpailu NSanna Kärkkäinen, Marita Nyqvist, Annamaria Karikuusiger Woltersdorf2015-11-01
EM1enduro NSanna Kärkkäinen2015-08-09
EM3enduro NMarita Nyqvist2015-11-01
EM1kiihdytysajo, Pro StockFredrik Fredlund2015-09-05
MM3maarata-ajo, joukkuekilpailuA.-P.Mustonen, J.Mustonen, A.Heikkilä, M.Mäenpääger Mühldorf2015-06-28
EM3nelipyöräiset, motocrossJani Tanhuanpää2015-08-09
MM3RR-ajo, sivuvaunutPekka Päivärinta/Kirsi Kainulainen2015-08-23
MOOTTORIVENEILY
EM2F4Magnus Sederholmpol Toruń2015-09-15
EM1F4Juho-Matti Manninenpol Toruń2015-09-15
MM3F4Anton Nyholm2015-09-27
MM2F4Risto Lindström2015-09-27
MM3GT15Sampsa Vaaralafin Imatra2015-07-25
EM1GT30Sara Pakalénfin Imatra2015-07-25
MM3offshore 3CMarcus Johnsson/Jussi Myllymäkiswe Oskarshamn2015-07-04
NYKYAIKAINEN VIISIOTTELU
MM2laserpistooliampumajuoksu NEevi Bengsfra Perpignan2015-09-27
PAINI
MM258 kg NPetra Olliusa Las Vegas  OL2015-09-10
PESÄPALLO
MM1miehetsui Luzern2015-07-12
MM1sekajoukkueetsui Luzern2015-07-12
POTKUNYRKKEILY
MM2alapotkutyyli, 52 kg NMaria Singhsrb Belgrad2015-10-31
MM1täyskontakti, 52 kg NHanne Lauslehtoirl Dublin2015-11-29
MM3täyskontakti, 60 kg NJenna Puurunenirl Dublin2015-11-27
PURJEHDUS
EM3avomeripurjehdus, ORC A/BMartin Estlander + miehistöest Pärnu2015-08-16
EM3avomeripurjehdus, ORC CSamuli Leisti + miehistöest Pärnu2015-08-16
EM3laser radial NTuula Tenkanenden Aarhus  OL2015-07-24
EM2lightningKimmo Aromaa/Mika Aromaa/Pekka Bollströmfin Espoo2015-08-09
MM3raceboard, kevyt luokka MDaniel Blinnikkapol Sopot2015-06-13
EM1raceboard NAleksandra Blinnikkaesp Cádiz2015-09-19
MM2raceboard NAleksandra Blinnikkapol Sopot2015-06-13
EM3raceboard, raskas luokka MJuha Blinnikkaesp Cádiz2015-09-19
MM3raceboard, raskas luokka MJuha Blinnikkapol Sopot2015-06-13
MM3raceboard, yleiskilpailu MDaniel Blinnikkapol Sopot2015-06-13
EM3talvipurjehdus, purjekelkat, slalomFeodor Gurvitsfin Espoo2015-02-22
MM1talvipurjehdus, siipikelkat, nopeusReima Salousa Fond du Lac2015-02-14
MM1X-35Teemu Kekkonen + miehistöden Kööpenhamina2015-07-18
MM2X-35Samuli Leisti + miehistöden Kööpenhamina2015-07-18
PYÖRÄSUUNNISTUS
EM3keskimatka NMarika Harapor Idanha-a-Nova2015-06-10
EM2pitkä matka MJussi Laurilapor Idanha-a-Nova2015-06-12
MM2pitkä matka MJussi Laurilacze Liberec2015-08-21
EM3sprintti NMarika Harapor Idanha-a-Nova2015-06-09
MM2sprintti NSusanna Laurilacze Liberec2015-08-19
EM3sprinttiviesti, sekaparitMarika Hara/Jussi Laurilapor Idanha-a-Nova2015-06-08
MM3viesti MPekka Niemi/Samuli Saarela/Jussi Laurilacze Liberec2015-08-22
MM1viesti NIngrid Stengård/Marika Hara/Susanna Laurilacze Liberec2015-08-22
RATSASTUS
MM3islanninhevoset, nelikäynti, kombin.Arnella Nyman/Thór från Järstaden Herning2015-08-09
MM3islanninhevoset, töltti T1Katie Brumpton/Smári från Askagårdenden Herning2015-08-09
RULLAKIEKKO
MM2Mfin Tampere2015-07-11
SAAPPAANHEITTO
MM1joukkuekilpailuRuusuvirta, Pajunen, Aaltonen, Koskelo, Isokorpi, Koskeloita Ascoli Piceno2015-09-13
MM1MAntti Ruusuvirtaita Ascoli Piceno2015-09-13
MM2NTuija Salonenita Ascoli Piceno2015-09-13
MM1NTiia Koskeloita Ascoli Piceno2015-09-13
MM3NEeva Isokorpiita Ascoli Piceno2015-09-13
SALIBANDY
MM2N2015-
SUUNNISTUS
MM2keskimatka NMerja Rantanengbr Darnaway2015-08-04
MM2tarkkuussuunnistus, avoin sarjaAntti Rusanencro Zagreb2015-06-27
MM3tarkkuussuunnistus, joukkuekilpailuAntti Rusanen, Jari Turto, Pekka Seppäcro Zagreb2015-06-27
MM1tarkkuussuunnistus, tempoAntti Rusanencro Zagreb2015-06-26
TAEKWONDO
EM1liikesarjat MFrans Salmisrb Belgrad2015-06-27
TAIDO
EM1dantai hokei MPeltonen, Anoschkin, Tuulkari, Anttalainen, Loponenswe Tanumshede2015-08-08
EM1dantai hokei NPelttari, Anoschkin, Pellikka, Turpeinen, Nissinenswe Tanumshede2015-08-08
EM1dantai jissen MPeltonen, Anoschkin, Tuulkari, Anttalainen, Solehmainenswe Tanumshede2015-08-08
EM1dantai jissen NPelttari, Isokangas, Anoschkin, Mäkinen, Pellikkaswe Tanumshede2015-08-08
EM3hokei MJere Anttalainenswe Tanumshede2015-08-08
EM3hokei NSuvi Nissinenswe Tanumshede2015-08-08
EM2hokei NEssi Pelttariswe Tanumshede2015-08-08
EM1hokei NLaura Pellikkaswe Tanumshede2015-08-08
EM1jissen MAntti Peltonenswe Tanumshede2015-08-08
EM2jissen MJere Anttalainenswe Tanumshede2015-08-08
EM2jissen NKatja Anoschkinswe Tanumshede2015-08-08
EM1jissen NLaura Pellikkaswe Tanumshede2015-08-08
EM2tenkai MPeltonen, Anoschkin, Tuulkari, Anttalainen, Solehmainen, Loponenswe Tanumshede2015-08-08
EM1tenkai NPelttari, Isokangas, Anoschkin, Pellikka, Turpeinen, Nissinenswe Tanumshede2015-08-08
TAITOLUISTELU
MM2muodostelmaluisteluMarigold IceUnitycan Hamilton2015-04-11
TANSSIURHEILU
EM210-tanssi, amatööritJaak Vainomaa/Taina Savikurkifra Megève2015-04-12
MM310-tanssi, amatööritJaak Vainomaa/Taina Savikurkichn Chengdu2015-09-05
EM1discotanssi, duo NJanina Ilkka/Saima Kokkonenswe Örebro2015-07-03
MM1discotanssi, duo NJanina Ilkka/Saima Kokkonenger Bochum2015-10-11
TRIATHLON
EM1puolimatka NKaisa Lehtonenita Rimini2015-05-24
EM1puolimatka NKaisa Lehtonenita Rimini2015-05-24
UINTI
EM1100 m rintauinti, lyhyt rata NJenna Laukkanenisr Netanya  OL2015-12-05
EM150 m rintauinti, lyhyt rata NJenna Laukkanenisr Netanya  OL2015-12-02
VALJAKKOURHEILU
MM1koirahiihto, 1 koira MVesa-Pekka Jurvelinger Bernau2015-02-20
MM1koirahiihto, 2 koiraa MVesa-Pekka Jurvelinger Bernau2015-02-24
MM2koirahiihto, 2 koiraa NMaija Nivalager Bernau2015-02-24
MM2koirahiihto, yhdistetty NMaija Nivalager Bernau2015-02-21
MM1sulamaa, kärryajo, 1 koiraVesa-Pekka Jurvelincan Bristol2015-11-01
MM1sulamaa, kärryajo, 2 koiraaVesa-Pekka Jurvelincan Bristol2015-10-30
MM2sulamaa, koirajuoksu NMarika Tiiperican Bristol2015-11-01
MM3sulamaa, koirajuoksu NHanna Kaipiainencan Bristol2015-11-01
MM3valjakkoajo, 500 km, 8 koiraaAlexander Schwarznor Alta2015-03-10
MM2valjakkoajo, sprintti, 6 koiraaRiitta Kempeger Todtmoos2015-03-01
MM1valjakkoajo, sprintti, 8 koiraaVesa-Pekka Lehtomäkiger Todtmoos2015-03-01
VAPAAOTTELU
MM1amatöörit, 52,2 kg NMinna Grusanderusa Las Vegas2015-07-11
EM3amatöörit, 56,7 kg NInka Auvinengbr Birmingham2015-11-21
EM1amatöörit, 61,2 kg MAbdul Husseingbr Birmingham2015-11-22
EM1amatöörit, 61,2 kg NVarpu Rinnegbr Birmingham2015-11-22
EM1amatöörit, 65,8 kg NSanna Mertagbr Birmingham2015-11-22
MM2amatöörit, 70,3 kg MTuukka Repousa Las Vegas2015-07-11
EM3amatöörit, 70,3 kg NSini Koivunengbr Birmingham2015-11-21
EM2amatöörit, 70,3 kg NMiia Isolagbr Birmingham2015-11-22
MM3amatöörit, 83,9 kg MJuho Laitinenusa Las Vegas2015-07-09
VESIHIIHTO
EM1avojaloinhiihto, pujotteluEvert Aartsen Jr.gbr Lydd2015-08-14
EM1avojaloinhiihto, yleiskilpailuEvert Aartsen Jr.gbr Lydd2015-08-14
EM2hypyt NJutta Lammi Menestrinafra Choisy-le-Roi2015-08-22
MM2hypyt NJutta Lammi Menestrinamex Chapala2015-11-22
VOIMANOSTO
EM3klassinen voimanosto, 105 kg MTeemu Mutikainencze Plzeň2015-03-27
EM1klassinen voimanosto, 66 kg MAntti Savolainencze Plzeň2015-03-25
MM1klassinen voimanosto, 66 kg MAntti Savolainenfin Salo2015-06-07
EM2klassinen voimanosto, 72 kg NJohanna Kankuscze Plzeň2015-03-26
EM3klassinen voimanosto, 74 kg MSami Nieminencze Plzeň2015-03-26
EM2klassinen voimanosto, 83 kg MMikko Ronkainencze Plzeň2015-03-26
MM3klassinen voimanosto, 83 kg MMikko Ronkainenfin Salo2015-06-07
EM3klassinen voimanosto, yli 84 kg NKatariina Nokuacze Plzeň2015-03-27
EM2penkkipunnerrus, 52 kg NMarcela Sandvikcze Plzeň2015-08-06
MM3penkkipunnerrus, 52 kg NMarcela Sandvikswe Sundsvall2015-05-24
EM3penkkipunnerrus, 74 kg MTuomas Nikkiläcze Plzeň2015-08-07
EM2penkkipunnerrus, 93 kg MSimon Kankkonencze Plzeň2015-08-07
MM3penkkipunnerrus, 93 kg MSimon Kankkonenswe Sundsvall2015-05-24
EM2penkkipunnerrus, yli 120 kg MKenneth Sandvikcze Plzeň2015-08-08
MM1penkkipunnerrus, yli 120 kg MFredrik Smulterswe Sundsvall2015-05-24
MM3penkkipunnerrus, yli 120 kg MJohan Sandvikswe Sundsvall2015-05-24
EM3voimanosto, 49 kg NSanna Apuliger Chemnitz2015-05-06
EM2voimanosto, 66 kg MAntti Savolainenger Chemnitz2015-05-06
YLEISURHEILU
MM3keihäänheitto MTero Pitkämäkichn Peking  OL2015-08-26


Please wait......
Loading

Jaa linkki sivulle: Jaa FacebookissaJaa Twitterissä


Frontpage FeedbackformRSS RSS Log in


© Sports museum of Finland, information service & Research Institute for Olympic Sports KIHU 2005 - 2019.