Suomen menestys 2009

edellinen seuraava

 

MITALIT KISOISTA: MM OK EM
Yhteensä 217 arvokisamitalia

 

Mitalimäärät ei-olympialajeista

Kisa/sijoitus 1.  2.  3. Yhteensä
MM293142102
EM30273996
Yhteensä595881198

Mitalimäärät olympialajeissa

Kisa/sijoitus 1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8. Mitaleja
yhteensä
Pistesijoja
yhteensä
MM419625551437
OK0000000000
EM2120000055
Yhteensä6211625551942


KisaSij.LajiUrheilija(t)PaikkakuntaOLPvm
ALPPIHIIHTO
MM3pujottelu NTanja Poutiainenfra Val d'Isère  OL2009-02-14
MM3suurpujottelu NTanja Poutiainenfra Val d'Isère  OL2009-02-12
AMERIKKALAINEN JALKAPALLO
EM2lippupallo Ngbr Belfast2009-09-13
AMMUNTA
MM2liikkuva maali, pienoisk. 40 ls, joukk.Staffan Holmström, Vesa Saviahde, Krister Holmbergfin Vierumäki2009-08-27
MM2liikkuva maali, pienoisk. 60 ls, joukk.Staffan Holmström, Vesa Saviahde, Krister Holmbergfin Vierumäki2009-08-29
EM2liikkuva maali, pienoiskivääri 40 lsKrister Holmbergcro Osijek2009-07-16
MM2liikkuva maali, pienoiskivääri 40 lsStaffan Holmströmfin Vierumäki2009-08-27
MM2liikkuva maali, pienoiskivääri 60 lsKrister Holmbergfin Vierumäki2009-08-29
EM1mustaruuti, HalikkoTimo Näätänen Lihavainen, Ari Salin, Antero Mustamäkiesp Valencia2009-09-09
EM1mustaruuti, Miquelet, replikaTimo Näätänen Lihavainenesp Valencia2009-09-09
EM2pienoiskivääri makuu, joukkuek. NHanna Etula, Tiia Törmälä, Marjo Yli-Kiikkacro Osijek2009-07-15
EM2pienoiskivääri makuu NHanna Etulacro Osijek2009-07-15
EM3practical, haulikko, Modified, joukk.J.Rastas, K.Poikonen, J.Lehtonen, M.Kaislarantacze Opařany2009-09-19
EM2practical, haulikko, vakiol. joukk. NRitva Kaase, Paula Takkumäki, Merja Kivimäkicze Opařany2009-09-19
EM1practical, haulikko, vakiol., joukkuek.P.Runtti, R.Peltokoski, J.Niemelä, M.Ristecze Opařany2009-09-19
EM3practical, haulikko, vakioluokkaRaine Peltokoskicze Opařany2009-09-19
EM1practical, haulikko, vakioluokkaPetri Runtticze Opařany2009-09-19
EM1practical, kivääri avoin l., joukkuek.R.Peltokoski, M.Kaislaranta, K.Iso-Tuisku, T.Jokinennor Kongsberg2009-07-17
EM1practical, kivääri avoin luokkaRaine Peltokoskinor Kongsberg2009-07-17
EM3practical, kivääri avoin luokkaJarkko Halminennor Kongsberg2009-07-17
EM1practical, kivääri avoin luokka NPaula Takkumäkinor Kongsberg2009-07-17
EM1practical, kivääri vakiol., joukkuek.I. Hyyryläinen, M.Riste, M.Kuisma, I.Kervinennor Kongsberg2009-07-17
EM1practical, kivääri vakioluokkaIsto Hyyryläinennor Kongsberg2009-07-17
EM3practical, kivääri vakioluokkaMikko Kuismanor Kongsberg2009-07-17
EM2practical, kivääri vakioluokkaMika Ristenor Kongsberg2009-07-17
EM1siluetti, .22 kevyt kivääriMarko Nikkocze Ludvikovice2009-07-26
EM2siluetti, .22 kivääri, joukkuekilpailuMarko Nikko, Mika Niskala, Kari Semicze Ludvikovice2009-07-26
EM1siluetti, .22 kivääri, yhteistulosMarko Nikkocze Ludvikovice2009-07-26
EM3siluetti, .22 pistooli, joukkuekilpailuUnto Järvinen, Rauno Ärväs, Sami Mäkeläcze Ludvikovice2009-07-26
EM3siluetti, .22 pistooli seisten, joukkuek.Unto Järvinen, Rauno Ärväs, Esko Lempolacze Ludvikovice2009-07-26
EM2siluetti, .22 pistooli, yhteistulosEsko Lempolacze Ludvikovice2009-07-26
EM3siluetti, .22 revolveriAllan Granlundcze Ludvikovice2009-07-26
EM1siluetti, .22 siluettikivääriMarko Nikkocze Ludvikovice2009-07-26
EM3siluetti, .22 vakiopistooliEsko Lempolacze Ludvikovice2009-07-26
EM2siluetti, iso kivääri, joukkuekilpailuMarko Nikko, Mika Niskala, Kari Semicze Ludvikovice2009-07-26
EM1siluetti, iso kivääri, yhteiskilpailuMarko Nikkocze Ludvikovice2009-07-26
EM1siluetti, iso metsästyskivääriMarko Nikkocze Ludvikovice2009-07-26
EM2siluetti, iso pistooli, joukkuekilpailuJuhani Lehtosaari, Esko Lempola, Unto Järvinencze Ludvikovice2009-07-26
EM2siluetti, iso siluettikivääriMarko Nikkocze Ludvikovice2009-07-26
EM3siluetti, iso siluettikivääriMika Niskalacze Ludvikovice2009-07-26
EM1siluetti, iso vakiopistooliPasi Hakalacze Ludvikovice2009-07-26
MM2skeet, jokkuekilpailu MMarko Kemppainen, Heikki Meriluoto, Lauri Leskinenslo Maribor2009-08-16
MM3trap NSatu Mäkelä-Nummelaslo Maribor  OL2009-08-11
AMPUMASUUNNISTUS
MM1normaalimatka MMikko Hölsöbel Arlon2009-08-29
MM3normaalimatka NMaria Latvalabel Arlon2009-08-29
MM1pikamatka MJouni Heinonenbel Arlon2009-08-28
MM3pikamatka NSari Suomalainenbel Arlon2009-08-28
MM1viesti MJouni Heinonen, Mikko Reitti, Mikko Hölsöbel Arlon2009-08-30
MM2viesti NSari Suomalainen, Maria Latvalabel Arlon2009-08-30
AUTOURHEILU
EM2drag racing, Pro StockRichard Sundblom2009-09-13
EM2drag racing, Top FuelRisto Poutiainen2009-09-13
EM1karting, Super KFAaro Vainio2009-08-02
MM2karting, Super KFAaro Vainiomac Macao2009-10-11
EM2pienoisautoilu, C-12Juho Levänenita Torino2009-02-01
EM3pienoisautoilu, G-27Jari Porttinencze Plzeň2009-03-13
EM2pienoisautoilu, G-7Jari Porttinencze Plzeň2009-03-15
EM3pienoisautoilu, OMO-24Juha Yli-Sipolacze Plzeň2009-03-14
MM3pienoisautoilu, Production-24, parik.Harri Nykänen, Olli Kantamaafin Helsinki2009-10-16
MM2ralliMikko Hirvonen, Jarmo Lehtinen2009-10-25
BILJARDI
MM1pool, 10-palloMika Immonenphi Manila2009-11-30
CHEERLEADING
EM1cheer, naisetHAC Elite, Helsinkiswe Nyköping2009-07-04
MM2cheer, naisetNorthern Lights Diamonds, Ouluusa Orlando2009-04-26
EM3cheer, sekajoukkueetHAC Xray, Helsinkiswe Nyköping2009-07-04
EM3ryhmästunt, naisetJaguars Venus, Jyväskyläswe Nyköping2009-07-04
EM2tanssiDream Team Dancers, Tampereswe Nyköping2009-07-04
EM3tanssiFunky Dance Team, Helsinkiswe Nyköping2009-07-04
MM3tanssi, freestyleDream Team Dancers, Tampereusa Orlando2009-04-26
DARTS
MM3parikilpailu NTarja Salminen, Kirsi Viinikainenusa Charlotte2009-09-25
FISAF-AEROBIC
EM2henkilökohtainen kilpailu MJouni Viitanenesp Blanes2009-05-09
MM1henkilökohtainen kilpailu MJouni Viitanenmrt Le Lamentin2009-12-05
EM3henkilökohtainen kilpailu NIrina Matilainenesp Blanes2009-05-09
MM2henkilökohtainen kilpailu NRita Niemimrt Le Lamentin2009-12-05
MM3henkilökohtainen kilpailu NIrina Matilainenmrt Le Lamentin2009-12-05
FREESTYLEHIIHTO
MM2kumparelasku MTapio Luusuajpn Inawashiro  OL2009-03-07
MM3parikumparelasku MTapio Luusuajpn Inawashiro2009-03-08
HIIHTO, POHJOISMAISET LAJIT
MM110 km (p) NAino-Kaisa Saarinencze Liberec  OL2009-02-19
MM315 km (p) MMatti Heikkinencze Liberec  OL2009-02-20
MM32 x 7,5 km NAino-Kaisa Saarinencze Liberec  OL2009-02-21
MM34 x 10 km viesti MMatti Heikkinen, Sami Jauhojärvi, Teemu Kattilakoski, Ville Nousiainencze Liberec  OL2009-02-27
MM14 x 5 km viesti NPirjo Muranen, Virpi Kuitunen, Riitta-Liisa Roponen, Aino-Kaisa Saarinencze Liberec  OL2009-02-26
MM3parisprintti (p) MVille Nousiainen, Sami Jauhojärvicze Liberec  OL2009-02-25
MM1parisprintti (p) NAino-Kaisa Saarinen, Virpi Kuitunencze Liberec  OL2009-02-25
MM3sprintti (v) NPirjo Muranencze Liberec  OL2009-02-24
HIIHTOSUUNNISTUS
MM3keskimatka MMatti Keskinarkausjpn Rusutsu2009-03-07
MM1keskimatka MOlli-Markus Taivainenjpn Rusutsu2009-03-07
MM2keskimatka MStaffan Tunisjpn Rusutsu2009-03-07
MM3pitkä matka MOlli-Markus Taivainenjpn Rusutsu2009-03-04
MM3sprintti MStaffan Tunisjpn Rusutsu2009-03-03
MM2sprintti MOlli-Markus Taivainenjpn Rusutsu2009-03-03
MM1sprintti NHannele Tonnajpn Rusutsu2009-03-03
MM1viesti MTeemu Köngäs, Matti Keskinarkaus, Staffan Tunisjpn Rusutsu2009-03-08
ILMAILU
EM1laskuvarjohypyt, freestyleHeini Elo, Klas Ramsaycze Proštejov2009-09-04
ITF TAEKWON-DO
EM1liikesarjat, 1. dan NHenna Majanenesp Benidorm2009-04-30
MM3liikesarjat, 2. dan MJouni Heikkinenarg Mar del Plata2009-11-29
MM1liikesarjat, 2. dan NPauliina Heiskanenarg Mar del Plata2009-11-29
MM1liikesarjat, 3. dan MIsmo Mäkinenarg Mar del Plata2009-11-29
EM3liikesarjat, 4-6. dan MJani Turunenesp Benidorm2009-04-30
EM2liikesarjat, joukkuekilpailu Nesp Benidorm2009-04-30
EM3ottelu, 63 kg NAnja Kärkiesp Benidorm2009-04-30
MM3ottelu, 63 kg NAnja Kärkiarg Mar del Plata2009-11-29
EM2ottelu, joukkuekilpailu Nesp Benidorm2009-04-30
MM2ottelu, joukkuekilpailu Narg Mar del Plata2009-11-29
EM3ottelu, yli 70 kg NNyyti Korolainenesp Benidorm2009-04-30
MM1ottelu, yli 70 kg NNyyti Korolainenarg Mar del Plata2009-11-29
EM3traditional sparringesp Benidorm2009-04-30
EM2voimamurskaus, joukkuekilpailu Mesp Benidorm2009-04-30
JÄÄKIEKKO
MM3Nfin Hämeenlinna  OL2009-04-12
JÄÄPALLO
MM3Mswe Västerås2009-01-25
JOUKKUEVOIMISTELU
MM1Deltat, Olarin Voimistelijatrus Moskova2009-06-10
KARATE
EM3wadoryu, avoin sarja NSade-Maria Pirttinengbr Edinburgh2009-10-31
KEILAILU
EM3all events MOsku Palermaaden Aalborg2009-06-12
EM1joukkuekilpailu MPalermaa, Jähi, Lehtonen, Salonen, Turtiainen, Tonteriden Aalborg2009-06-12
EM3masters MJoonas Jähiden Aalborg2009-06-14
EM3masters MPetteri Salonenden Aalborg2009-06-16
EM1parikilpailu MOsku Palermaa, Petteri Salonenden Aalborg2009-06-08
MM3single NKrista Pöllänenusa Las Vegas2009-07-28
KENDO
EM3iaido, shodanMikko Boiaktchanned Mierlo2009-11-23
KYYKKÄ
MM3henkilökohtainen kilpailu MAri Kauttoblr Molodetšno2009-08-06
MM1henkilökohtainen kilpailu MMarko Peiponenblr Molodetšno2009-08-06
MM2henkilökohtainen kilpailu MJyrki Juvonenblr Molodetšno2009-08-06
MM1henkilökohtainen kilpailu NPäivi Ruotsalainenblr Molodetšno2009-08-06
MM2henkilökohtainen kilpailu NRiitta Juntunenblr Molodetšno2009-08-06
MM1joukkuekilpailu MJ.Juvonen, M.Peiponen, A.Kautto, J.Tanninenblr Molodetšno2009-08-06
MM1joukkuekilpailu NPäivi Ruotsalainen, Riitta Juntunenblr Molodetšno2009-08-06
MM1parikilpailuMarko Peiponen, Riitta Juntunenblr Molodetšno2009-08-06
MM3parikilpailuAri Kautto, Päivi Ruotsalainenblr Molodetšno2009-08-06
LUMILAUTAILU
MM1big air MMarkku Koskikor Hoengseong2009-01-24
MOOTTORIKELKKAILU
EM2snowcrossVille Ylianttila2009-04-05
EM3snowcrossJussi Honka2009-04-05
EM1snowcrossJanne Jurvelin2009-04-05
MM3snowcrossNiko Korsumäki2009-03-28
MOOTTORIPYÖRÄILY
EM2drag racing, Pro StockFredrik Fredlund2009-09-13
MM1enduro IMika Ahola2009-09-13
MM2enduro IIJuha Salminen2009-09-12
MM3enduro, joukkuekilpailuRemes, Aro, Tarkkala, Salonen, Kirssi, Salminenpor Figueira da Foz2009-10-17
MM3jääspeedway, joukkuekilpailuAntti Aakko, Tommy Flyktman, Kai Lehtinenger Inzell2009-02-01
MM3motocross, MX3Antti Pyrhönen2009-09-13
MM2RR-ajo, sivuvaunuluokkaPekka Päivärinta (, Adolf Hänni SUI)2009-09-06
MM3supermoto, joukkuekilpailuKalle Toronen, Asseri Kingelin, Ville Jauhiainenbul Pleven2009-10-11
MOOTTORIVENEILY
MM3formula 1Sami Seliö2009-12-11
EM3offshore 3/CKari Kaksonen, Nanna Kaksonenfin Förby2009-08-16
EM1offshore 3/CMarcus Johnsson, Antti Lainefin Förby2009-08-16
MM1offshore 3/CMarcus Johnsson, Lauri Lampénita Nettuno2009-09-21
EM1T400Juha-Pekka Manninennor Drammen2009-08-22
MM3T400Marko Paasonennor Songe2009-09-20
MM1T400Ville Mäkinennor Songe2009-09-20
MM2T400Juha-Pekka Manninennor Songe2009-09-20
PAINI
EM348 kg NSarianne Savolaltu Vilna  OL2009-04-03
EM1kreikkalais-roomalainen 55 kgJani Haapamäkiltu Vilna  OL2009-04-04
POTKUNYRKKEILY
MM3alapotkutyyli, 81 kg MMiika Lumilampiaut Villach2009-10-26
MM3täyskontakti, 67 kg MJarkko Jussilaita Lignano 2009-11-29
MM1täyskontakti, yli 91 kg MJukka Saarinenita Lignano 2009-11-29
PURJEHDUS
MM26 m R ClassicPeter Åstrand, Johan Gärkman & miehistöusa Newport2009-09-14
EM2finnjolla MTapio Nirkkobul Varna  OL2009-08-29
MM1laser radial NSari Multalajpn Karatsu  OL2009-08-02
EM3purjelautailu, raceboardJuha Blinnikkalat Liepaja2009-06-10
PYÖRÄSUUNNISTUS
EM2keskimatka NIngrid Stengårdden Farum2009-06-24
MM1keskimatka NMarika Haraisr Ben Shemen2009-08-11
EM3pitkä matka MJuho Saarinenden Farum2009-06-25
MM2sprintti NMarika Haraisr Ben Shemen2009-08-14
MM3viesti MTuukka Turkka, Samuli Saarela, Juho Saarinenisr Ben Shemen2009-08-13
EM1viesti NTarja Vesanto, Marika Hara, Ingrid Stengårdden Farum2009-06-27
SAAPPAANHEITTO
MM1henkilökohtainen kilpailu MJuha Turunenfin Kinnula2009-06-28
MM2henkilökohtainen kilpailu MJyrki Moilanenfin Kinnula2009-06-28
MM3henkilökohtainen kilpailu MTapani Hämäläinenfin Kinnula2009-06-28
MM1henkilökohtainen kilpailu NTiia Koskelofin Kinnula2009-06-28
MM2henkilökohtainen kilpailu NMervi Koskelofin Kinnula2009-06-28
MM1joukkuekilpailuHämäläinen, Kuusinen, Pekkanen, Salonen, T.Koskelofin Kinnula2009-06-28
SALIBANDY
MM3Nswe Västerås2009-12-12
SUUNNISTUS
MM3pitkä matka NMinna Kauppihun Miskolc2009-08-23
MM2tarkkuussuunnistus MLauri Kontkanenhun Miskolc2009-08-22
MM3viesti MTopi Anjala, Tero Föhr, Mats Haldinhun Miskolc2009-08-21
MM3viesti NBodil Holmström, Merja Rantanen, Minna Kauppihun Miskolc2009-08-21
TAIDO
MM3hokei, joukkuekilpailu MAnttalainen, Korhonen, Nylund, Peltola, Pylväinenjpn Hiroshima2009-08-09
MM3hokei, joukkuekilpailu NJakobsson, Karjalainen, Kosonen, Nevalainen, Pelttarijpn Hiroshima2009-08-09
MM2hokei MJani Pylväinenjpn Hiroshima2009-08-09
MM1jissen NMinna Karjalainenjpn Hiroshima2009-08-09
MM3tenkai MAnttalainen, Immonen, Korhonen, Nylund, Peltola, Pylväinenjpn Hiroshima2009-08-09
MM3tenkai NJakobsson, Karjalainen, Kosonen, Nevalainen, Pehkonen, Pelttarijpn Hiroshima2009-08-09
TAITOLUISTELU
MM2muodostelmaluisteluTeam Uniquecro Zagreb2009-04-04
EM1yksinluistelu NLaura Lepistöfin Helsinki  OL2009-01-24
EM3yksinluistelu NSusanna Pöykiöfin Helsinki  OL2009-01-24
TANSSIURHEILU
EM3latinalaistanssit, ammattil. (IPDSC)Mikko Kaasalainen, Adrienn Fitorifin Tampere2009-01-26
TRIATHLON
EM3duathlon NKaisa Lehtonenhun Budapest2009-05-23
UINTI
EM3100 m sekauinti, lyhyt rata NHanna-Maria Seppälätur Istanbul2009-12-12
URHEILUSUKELLUS
MM3pituussukellus ilman räpylöitä MMikko Pöntinenden Århus2009-08-20
VALJAKKOURHEILU
MM3koirahiihto, 1 koira NMarika Tiiperican St-Just-de-Bret.2009-01-21
MM2koirahiihto, 2 koiraa NMaija Nivalacan St-Just-de-Bret.2009-01-22
MM1pulkkahiihto, 1 koira NMarika Tiiperican St-Just-de-Bret.2009-01-20
MM3pulkkahiihto, 1 koira NMaija Nivalacan St-Just-de-Bret.2009-01-20
MM2yhdistetty, 1 koira NMaija Nivalacan St-Just-de-Bret.2009-01-23
VOIMANOSTO
EM2125 kg MKenneth Sandvikfin Ylitornio2009-05-09
EM348 kg NSanna Apulifin Ylitornio2009-05-06
EM148 kg NRaija Jurkkofin Ylitornio2009-05-06
EM352 kg NMervi Sirkiäfin Ylitornio2009-05-06
MM252 kg NMervi Sirkiäind New Delhi2009-11-07
EM156 kg NMervi Rantamäkifin Ylitornio2009-05-07
MM356 kg NMaria Lindbergind New Delhi2009-11-07
MM256 kg NMervi Rantamäkiind New Delhi2009-11-07
EM367,5 kg NSusanna Virkkunenfin Ylitornio2009-05-08
EM275 kg MSami Nieminenfin Ylitornio2009-05-06
EM375 kg NRiikka Ylitalofin Ylitornio2009-05-08
EM2penkkipunnerrus, 100 kg MToni Koskinencze Frýdek-Mistek2009-08-08
MM3penkkipunnerrus, 100 kg MToni Koskinenlux Hamm2009-05-29
EM3penkkipunnerrus, 110 kg MSami Pullinencze Frýdek-Mistek2009-08-08
MM3penkkipunnerrus, 110 kg MSami Pullinenlux Hamm2009-05-29
EM1penkkipunnerrus, 125 kg MPekka Heikkalacze Frýdek-Mistek2009-08-08
MM2penkkipunnerrus, 125 kg MJanne Heittokangaslux Hamm2009-05-30
EM3penkkipunnerrus, 52 kg NMarcela Sandvikcze Frýdek-Mistek2009-08-08
MM3penkkipunnerrus, 52 kg NMarcela Sandviklux Hamm2009-05-28
EM3penkkipunnerrus, 75 kg MAntti Savolainencze Frýdek-Mistek2009-08-08
EM3penkkipunnerrus, 82,5 kg MAntti Liimatainencze Frýdek-Mistek2009-08-08
EM2penkkipunnerrus, yli 125 kg MKenneth Sandvikcze Frýdek-Mistek2009-08-08
EM1penkkipunnerrus, yli 125 kg MFredrik Smultercze Frýdek-Mistek2009-08-08
MM1penkkipunnerrus, yli 125 kg MFredrik Smulterlux Hamm2009-05-30
MM2penkkipunnerrus, yli 125 kg MKenneth Sandviklux Hamm2009-05-30
EM1Yli 125 kg MJari Martikainenfin Ylitornio2009-05-09


Please wait......
Loading

Jaa linkki sivulle: Jaa FacebookissaJaa Twitterissä


Frontpage FeedbackformRSS RSS Log in


© Sports museum of Finland, information service & Research Institute for Olympic Sports KIHU 2005 - 2019.