Suomen menestys 2008

edellinen seuraava

 

MITALIT KISOISTA: MM OK EM
Yhteensä 201 arvokisamitalia

 

Mitalimäärät ei-olympialajeista

Kisa/sijoitus 1.  2.  3. Yhteensä
MM433230105
EM23243683
Yhteensä665666188

Mitalimäärät olympialajeissa

Kisa/sijoitus 1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8. Mitaleja
yhteensä
Pistesijoja
yhteensä
MM0030002136
OK11221131412
EM2220000066
Yhteensä337211521324


KisaSij.LajiUrheilija(t)PaikkakuntaOLPvm
AMMUNTA
OK3ilmakivääri MHenri Häkkinenchn Peking  OL2008-08-11
EM1kasa-amm., kevyt l. 100+200 mHannu Murisojaswe Brattvall2008-08-16
EM2kasa-amm., kevyt l. 100+200 mJari Parkkiswe Brattvall2008-08-16
EM3kasa-amm., kevyt luokka 200 mHannu Murisojaswe Brattvall2008-08-16
EM3kasa-amm., raskas+kevyt luokkaBror Erikssonswe Brattvall2008-08-16
EM2kasa-amm., raskas+kevyt luokkaRisto Murisojaswe Brattvall2008-08-16
EM2kasa-amm., raskas l. 100+200 mRisto Murisojaswe Brattvall2008-08-16
EM3kasa-amm., raskas luokka 100 mBror Erikssonswe Brattvall2008-08-16
EM3kasa-ammunta, joukkuekilpailuM.Mukari, J.Juntunen, S.Abrahamsson, J.Mattilaswe Brattvall2008-08-16
MM2liikkuva maali, ilmakivääri 40 lsKrister Holmbergcze Plzeň2008-10-20
MM1liikkuva maali, pienoiskivääri 60 lsKrister Holmbergcze Plzeň2008-10-25
MM1mustaruuti, Cominazzo, replikaPekka Paatinenaus Adelaide2008-08-14
MM1siluetti, .22 kivääri joukkuekilpailuKimmo Iivonen, Marko Nikko, Reino Uuttufin Heinola2008-07-19
MM2siluetti, .22 kivääri yhteistulosMarko Nikkofin Heinola2008-07-19
MM2siluetti, .22 pistooli joukkuekilpailuJuhani Lehtosaari, Juha Piiroinen, Petri Savinainenfin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, .22 pistooli seistenJyrki Viitakoskifin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, .22 pistooli yhteistulosPetri Savinainenfin Heinola2008-07-19
MM2siluetti, .22 revolveriJuha Piiroinenfin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, .22 revolveriRauno Ärväsfin Heinola2008-07-19
MM2siluetti, .22 siluettikivääriMarko Nikkofin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, .22 vakiopistooliJouni Jyräfin Heinola2008-07-19
MM3siluetti, .22 vakiopistooliJuhani Lehtosaarifin Heinola2008-07-19
MM2siluetti, .22 vakiopistooliPekka Lintulafin Heinola2008-07-19
MM2siluetti, .22 vapaapistooliPetri Savinainenfin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, .22 vapaapistooliJussi Airasfin Heinola2008-07-19
MM3siluetti, .22 vapaapistooliAllan Granlundfin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, iso kivääri joukkuekilpailuKimmo Iivonen, Marko Nikko, Reino Uuttufin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, iso kivääri yhteistulosMarko Nikkofin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, iso metsästyskivääriMarko Nikkofin Heinola2008-07-19
MM2siluetti, iso pistooli joukkuekilpailuUnto Järvinen, Juha Piiroinen, Petri Savinainenfin Heinola2008-07-19
MM2siluetti, iso pistooli seistenPasi Hakalafin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, iso pistooli seistenEsko Lempolafin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, iso pistooli yhteistulosEsko Lempolafin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, iso revolveriJuhani Lehtosaarifin Heinola2008-07-19
MM3siluetti, iso siluettikivääriReino Uuttufin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, iso siluettikivääriMarko Nikkofin Heinola2008-07-19
MM2siluetti, iso vakiopistooliVeikko Huotarifin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, iso vakiopistooliToni Kelofin Heinola2008-07-19
MM3siluetti, iso vapaapistooliJuhani Lehtosaarifin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, pistooli seisten joukkuekilpailuJuha Piiroinen, Petri Savinainen, Jyrki Viitakoskifin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, pistooli seisten yhteistulosJyrki Viitakoskifin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, ratapistooliJyrki Viitakoskifin Heinola2008-07-19
MM2siluetti, ratapistooli joukkuekilpailuPekka Liimatta, Petri Savinainen, Jyrki Viitakoskifin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, ratapistooli kiikarillaJyrki Viitakoskifin Heinola2008-07-19
MM1siluetti, ratapistooli yhteistulosJyrki Viitakoskifin Heinola2008-07-19
MM3siluetti, ratapistooli yhteistulosPetri Savinainenfin Heinola2008-07-19
OK1trap NSatu Mäkelä-Nummelachn Peking  OL2008-08-11
AMPUMASUUNNISTUS
MM1normaalimatka MMikko Hölsöswe Ljungskile2008-08-09
MM2sprintti MMikko Reittiswe Ljungskile2008-08-08
MM2sprintti MErik Fabritiusswe Ljungskile2008-08-08
MM1viesti MErik Fabritius, Pekka Inkeri, Mikko Hölsöswe Ljungskile2008-08-10
MM2viesti MMarko Haapiainen, Jouni Heinonen, Mikko Reittiswe Ljungskile2008-08-10
AUTOURHEILU
EM2drag racing, Pro StockRichard Sundblom2008-
MM3Formula 1Kimi Räikkönen2008-
EM1karting, KF3Aaro Vainio2008-
EM2karting, KF3Joni Wiman2008-
MM2pienoisautoilu, C-12Juho Levänentha Bangkok2008-11-11
EM3pienoisautoilu, sähköautot G7-24Juha Yli-Sipolafin Laihia2008-03-17
EM1pienoisautoilu, sähköautot G7-24Leo Hongistofin Laihia2008-03-17
MM1pienoisautoilu, ura-autot ES 24Matti Fyhrgbr Milton Keynes2008-10-17
MM1pienoisautoilu, ura-autot ES 32Matti Fyhrgbr Milton Keynes2008-10-17
MM2ralliMikko Hirvonen, Jarmo Lehtinen2008-
EM1rallicross, divisioona 1AJussi Pinomäki2008-
MM3ralli, N-ryhmäJari Ketomaa, Miika Teiskonen2008-
MM2ralli, N-ryhmäJuho Hänninen, Mikko Markkula2008-
CURLING
MM2sekaparikilpailuJussi Uusipaavalniemi, Anne Malmifin Vierumäki2008-03-16
DARTS
EM2parikilpailu MMarko Kantele, Jarkko Komuladen Kööpenhamina2008-08-30
FISAF-AEROBIC
EM1MJouni Viitanenfin Helsinki2008-09-13
MM3MJuuso Väisänenrus Dubna2008-12-06
EM1NRita Niemifin Helsinki2008-09-13
MM2NRita Niemirus Dubna2008-12-06
HIIHTO, POHJOISMAISET LAJIT
MM3lentomäkiJanne Ahonenger Oberstdorf2008-02-23
MM2lentomäki, joukkuekilpailuJ.Happonen, H.Olli, M.Hautamäki, J.Ahonenger Oberstdorf2008-02-24
HIIHTOSUUNNISTUS
EM3pitkä matka NMervi Pesusui S-chanf2008-01-16
EM2pitkä matka NLiisa Anttilasui S-chanf2008-01-16
EM2sprintti MStaffan Tunissui S-chanf2008-01-15
EM2sprintti NLiisa Anttilasui S-chanf2008-01-15
EM2viesti MTeemu Köngäs, Matti Keskinarkaus, Staffan Tunissui S-chanf2008-01-19
EM1viesti NHannele Valkonen, Mirva Pesu, Liisa Anttilasui S-chanf2008-01-19
ILMAILU
MM1laskuvarjohypyt, freestyle NHeini Elo, Klas Ramsayfra Maubeuge2008-08-14
EM3lennokkiurh., vapaastilentävät liidokitJuha Heikkinenbul Pazardžik2008-09-06
ITF TAEKWON-DO
EM2erikoistekniikkamursk., joukkuek. NA.Kärki, P.Heiskanen, S.Sotka, H.Karjalainenpol Wrocław2008-05-20
EM3liikesarjat, 1. dan NHenna Majanenpol Wrocław2008-05-17
EM1liikesarjat, 2. dan MJouni Heikkinenpol Wrocław2008-05-17
EM1liikesarjat, 2. dan NPauliina Heiskanenpol Wrocław2008-05-17
EM3liikesarjat, 4. dan MMichael Hollerpol Wrocław2008-05-17
EM3liikesarjat, joukkuekilpailu NHeiskanen, Karjalainen, Majanen, Seppälä, Sotkapol Wrocław2008-05-17
EM3ottelu, joukkuekilpailu NHeiskanen, Karjalainen, Seppälä, Kärki, Urbanski, Sotkapol Wrocław2008-05-20
EM3traditional sparringpol Wrocław2008-05-20
EM2voimamurskaus MLasse Kuusistopol Wrocław2008-05-20
JÄÄKIEKKO
MM3Mcan Quebec  OL2008-05-17
MM3Nchn Harbin  OL2008-04-12
JÄÄPALLO
MM3Mrus Moskova2008-02-03
MM3Nswe Borlänge2008-02-16
JOUKKUEVOIMISTELU
MM1Olarin Voimistelijat, Deltatcan Toronto2008-06-15
JOUSIAMMUNTA
MM3maastoammunta, taljajousi NAnne Laurilagbr Llwynypia2008-09-06
EM2taljajousi, joukkuekilpailu, halli MAulis Humaljoki, Jari Haavisto, Marko Järvenpääita Torino2008-03-08
KEILAILU
MM3henkilökohtainen kilpailu MOsku Palermaatha Bangkok2008-08-30
MM3joukkuekilpailu MSalonen, Lintilä, Uotila, Koivuniemi, Palermaa, Mannonentha Bangkok2008-08-27
EM2joukkuekilpailu NSantonen, Tuomisalo, H.Manninen, Mäkelä, Pöllänen N.Manninenden Odense2008-06-13
MM3parikilpailu MPasi Uotila, Petteri Salonentha Bangkok2008-08-23
LIITOKIEKKOILU
EM1frisbeegolf MVille Piippoger Söhnstetten2008-09-01
MELONTA
EM2K-2 500 m NAnne Rikala, Jenni Mikkonenita Milano  OL2008-05-18
MOOTTORIKELKKAILU
MM3snowcrossNiko Korsumäki2008-04-05
MOOTTORIPYÖRÄILY
EM1drag racing, Pro StockFredrik Fredlund2008-09-07
MM1enduro IMika Ahola2008-10-11
MM2enduro IIJuha Salminen2008-10-12
MM1enduro IIISamuli Aro2008-10-12
MM2enduro IIIMarko Tarkkala2008-10-12
EM3jääspeedwayAntti Aakkopol Sanok2008-01-27
MM3jääspeedway, joukkuekilpailuAntti Aakko, Tommy Flyktman, Kai Lehtinenrus Krasnogorsk2008-02-17
MM3RR-ajo, 250 ksmMika Kallio2008-10-26
MM1RR-ajo, sivuvaunutPekka Päivärinta, Timo Karttiala2008-09-21
EM3ruohorataRene Lehtinenned Siddeburen2008-08-31
MOOTTORIVENEILY
MM2Formula 1Sami Seliö2008-12-12
EM1Formula 2Mikki Fors2008-
MM3Offshore 3BJyrki Perokorpi, Teemu Koskelainenfin Imatra2008-07-06
MM2Offshore 3BTapio Tiihonen, Kauko Kaartinenfin Imatra2008-07-06
EM2T400Riku Lehtonenfin Imatra2008-08-08
EM3T400Sandra Romsfin Imatra2008-08-10
EM1T400Juha-Pekka Manninenfin Imatra2008-08-10
PAINI
EM351 kg NTiina Ylinenfin Tampere2008-04-03
EM1kreikkalais-roomalainen 60 kgJarkko Ala-Huikkufin Tampere  OL2008-04-06
POTKUNYRKKEILY
EM2täyskontakti, 48 kg NMarja-Liisa Väänänenbul Varna2008-10-26
EM3täyskontakti, 65 kg NAnne Katasbul Varna2008-10-26
EM3täyskontakti, 67 kg MJarkko Jussilabul Varna2008-10-26
EM2täyskontakti, yli 91 kg MJukka Saarinenbul Varna2008-10-26
PURJEHDUS
MM1Europe MTeemu Rantanenpor Vila Real de S.A.2008-07-14
EM3Farr 40Olli-Pekka Lumijärvi + miehistöger Travemünde2008-08-31
MM1jääpurjehdus, avoin luokkaJuha Mannermaacan Lac Matapédia2008-02-17
EM1Laser Radial NSari Multalabel Nieuwpoort  OL2008-07-21
MM3match racing NSilja Lehtinen, Maria Klemetz, Livia Väresmaa, Vivi Fleming-Lehtinennzl Auckland  OL2008-04-06
MM2Tandem Gemini (purjelauta)Juha Blinnikka, Daniel Blinnikkafra La Rochelle2008-09-26
PYÖRÄILY
EM2maastopyöräily, maraton NPia Sundstedtger Albstadt2008-06-15
MM3maastopyöräily, maraton NPia Sundstedtita Villabassa2008-07-06
PYÖRÄSUUNNISTUS
EM1keskimatka NIngrid Stengårdltu Nida2008-09-24
MM3keskimatka NPäivi Tommolapol Ostróda2008-08-26
MM2pitkä matka NMarika Harapol Ostróda2008-08-29
EM1sprintti NIngrid Stengårdltu Nida2008-09-25
EM3sprintti NMarika Haraltu Nida2008-09-25
EM1viesti NKirsi Korhonen, Marika Hara, Ingrid Stengårdltu Nida2008-09-27
MM1viesti NMaija Lång, Marika Hara, Ingrid Stengårdpol Ostróda2008-08-30
SAAPPAANHEITTO
MM3henkilökohtainen kilpailu MPasi Kuusinenita Ascoli Piceno2008-07-11
MM1henkilökohtainen kilpailu MTapio Hämäläinenita Ascoli Piceno2008-07-11
MM2henkilökohtainen kilpailu NTuija Salonenita Ascoli Piceno2008-07-11
MM1henkilökohtainen kilpailu NTiia Koskeloita Ascoli Piceno2008-07-11
MM1joukkuekilpailuJ.Nuutinen, T.Nissinen, J.Vesterinen, T.Koskelo, T.Salonenita Ascoli Piceno2008-07-11
SALIBANDY
MM1Mcze Praha2008-12-14
SOUTU
OK2kevyt pariairokaksikko NSanna Stén, Minna Nieminenchn Peking  OL2008-08-17
SUUNNISTUS
EM3keskimatka MPasi Ikonenlat Ventspils2008-05-31
EM1keskimatka NHeli Jukkolalat Ventspils2008-05-31
EM2keskimatka NMerja Rantanenlat Ventspils2008-05-31
EM3keskimatka NMinna Kauppilat Ventspils2008-05-31
MM1keskimatka NMinna Kauppicze Olomouc2008-07-17
EM2sprintti NHeli Jukkolalat Ventspils2008-05-26
MM2sprintti NMinna Kauppicze Olomouc2008-07-13
MM3tarkkuussunnistus, avoin luokkaJari Turtocze Olomouc2008-07-16
EM3viesti MJarkko Huovila, Pasi Ikonen, Mats Haldinlat Ventspils2008-06-01
EM3viesti NKatri Lindeqvist, Merja Rantanen, Minna Kauppilat Ventspils2008-06-01
MM1viesti NKatri Lindeqvist, Merja Rantanen, Minna Kauppicze Olomouc2008-07-20
TAITOLUISTELU
MM1muodostelmaluisteluRocketteshun Budapest2008-03-29
EM3yksinluistelu NLaura Lepistöcro Zagreb  OL2008-01-26
TRIATHLON
EM3maastotriathlon MMikko Vastarantaned Ameland2008-09-14
UINTI
EM1100 m sekauinti, lyhyt rata NHanna-Maria Seppäläcro Rijeka2008-12-13
MM2100 m sekauinti, lyhyt rata NHanna-Maria Seppälägbr Manchester2008-04-11
MM3100 m vapaauinti, lyhyt rata NHanna-Maria Seppälägbr Manchester2008-04-11
EM2100 m vapaauinti NHanna-Maria Seppäläned Eindhoven  OL2008-03-20
EM21 m ponnahduslautahypyt MJoona Puhakkaned Eindhoven2008-03-19
EM33 m ponnahduslautahypyt MJoona Puhakkaned Eindhoven  OL2008-03-21
URHEILUSUKELLUS
MM3vapaasukellus, joukkuekilpailu MAntero Joki, Timo Kinnunen, Mikko Pöntinenegy Sharm El Sheikh2008-09-11
VALJAKKOURHEILU
EM31 koiran kärryajoAnu Mäkinenger Rastede2008-11-30
EM3koirahiihto NMaria Viitahalmeswe Skellefteå2008-03-02
EM3koirajuoksu NMarika Tiiperiger Rastede2008-11-30
MM1valjakkoajo, 2 alask.malam., sprinttiMarko Vesterinenswe Åsarna2008-03-09
MM2valjakkoajo, 4 siper.huskyä, keskim.Riku Setäläswe Åsarna2008-03-09
EM3valjakkoajo, 6 koiran luokkaVesa-Pekka Lehtomäkiswe Skellefteå2008-03-02
MM2valjakkoajo, 6 siper.huskyä, keskim.Jaakko Raunioswe Åsarna2008-03-09
EM1valjakkoajo, 8 koiran luokkaPasi Heinonenswe Skellefteå2008-03-02
EM3valjakkohiihto, viestiMarko Viitahalme, Marika Tiiperi, Esa Moilanen, Maija Nivalaswe Skellefteå2008-03-02
VOIMANOSTO
EM3125 kg MKenneth Sandvikcze Frydek-Mistek2008-05-10
EM148 kg NRaija Jurkkocze Frydek-Mistek2008-05-07
EM348 kg NSanna Apulicze Frydek-Mistek2008-05-07
EM252 kg NMervi Sirkiäcze Frydek-Mistek2008-05-07
EM352 kg NMarcela Sandvikcze Frydek-Mistek2008-05-07
MM256 kg NVirpi Kehänencan St. Johns2008-11-08
EM375 kg MSami Nieminencze Frydek-Mistek2008-05-08
MM375 kg MSami Nieminencan St. Johns2008-11-08
MM375 kg NRiikka Ylitalocan St. Johns2008-11-08
EM382,5 kg NRiikka Ylitalocze Frydek-Mistek2008-05-09
EM1penkkipunnerrus 100 kg MToni Koskinensvk Bratislava2008-08-09
MM3penkkipunnerrus 125 kg MJanne Heittokangascze Praha2008-06-28
EM1penkkipunnerrus 52 kg NMarcela Sandviksvk Bratislava2008-08-09
EM2penkkipunnerrus 67,5 kg MTuomas Nikkiläsvk Bratislava2008-08-09
MM3penkkipunnerrus 67,5 kg NSusanna Virkkunencze Praha2008-06-28
MM3penkkipunnerrus 90 kg NMerja Mynttinencze Praha2008-06-28
EM2penkkipunnerrus yli 125 kg MFredrik Smultersvk Bratislava2008-08-09
MM1penkkipunnerrus yli 125 kg MOve Lehtocze Praha2008-06-28
EM3penkkipunnerrus yli 90 kg NKatariina Nokuasvk Bratislava2008-08-09
EM1yli 125 kg MJari Martikainencze Frydek-Mistek2008-05-10
MM1yli 125 kg MJari Martikainencan St. Johns2008-11-08
YLEISURHEILU
OK3keihäänheitto MTero Pitkämäkichn Peking  OL2008-08-23


Please wait......
Loading

Jaa linkki sivulle: Jaa FacebookissaJaa Twitterissä


Frontpage FeedbackformRSS RSS Log in


© Sports museum of Finland, information service & Research Institute for Olympic Sports KIHU 2005 - 2019.