Suomen menestys 2006

edellinen seuraava

 

MITALIT KISOISTA: MM OK EM
Yhteensä 182 arvokisamitalia

 

Mitalimäärät ei-olympialajeista

Kisa/sijoitus 1.  2.  3. Yhteensä
MM37322594
EM23192769
Yhteensä605152163

Mitalimäärät olympialajeissa

Kisa/sijoitus 1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8. Mitaleja
yhteensä
Pistesijoja
yhteensä
MM0110112228
OK06326221922
EM1430000088
Yhteensä1117273431938


KisaSij.LajiUrheilija(t)PaikkakuntaOLPvm
ALPPIHIIHTO
OK2suurpujottelu NTanja Poutiainenita Sestriere  OL2006-02-24
AMERIKKALAINEN JALKAPALLO
MM3lippupallo, 5 vs. 5 Nkor Daegu2006-09-03
AMMUNTA
EM2kasa-amm. 100+200m, raskas l.Risto Murisojaesp Torres d. Segre2006-09-10
EM1kasa-amm.100+200m yhteistulos, jkk.R. Murisoja, J. Raudaskoski, J. Murisoja, J. Mattilaesp Torres d. Segre2006-09-10
MM2mustaruuti, Miquelet, replikaAri Salinfra Bordeaux2006-08-14
EM1practical, haulikkoRaine Peltokoskigre Kavala2006-09-09
EM1practical, haulikko, joukkuekilpailuR. Peltokoski, J. Niemelä, P. Runtti, T. McKeowngre Kavala2006-09-09
MM2siluetti, .22 kevyt kivääriJyrki Viitakoskirsa Bloemfontein2006-09-30
MM1siluetti, .22 kevyt kivääriMarko Nikkorsa Bloemfontein2006-09-30
MM3siluetti, .22 kivääri joukkuekilpailuMarko Nikko, Seppo Semi, Jyrki Viitakoskirsa Bloemfontein2006-09-30
MM1siluetti, .22 pistooli joukkuekilpailuPetri Savinainen, Toni Kelo, Juha-Matti Saarirsa Bloemfontein2006-09-30
MM2siluetti, .22 pistooli seistenPetri Savinainenrsa Bloemfontein2006-09-30
MM1siluetti, .22 pistooli yhteistulosPetri Savinainenrsa Bloemfontein2006-09-30
MM1siluetti, .22 revolveriPetri Savinainenrsa Bloemfontein2006-09-30
MM3siluetti, .22 revolveriAllan Granlundrsa Bloemfontein2006-09-30
MM2siluetti, .22 vakiopistooliSami Mäkelärsa Bloemfontein2006-09-30
MM1siluetti, .22 vapaapistooliToni Kelorsa Bloemfontein2006-09-30
MM2siluetti, .22 vapaapistooliPetri Savinainenrsa Bloemfontein2006-09-30
MM2siluetti, iso kivääri joukkuekilpailuMarko Nikko, Jyrki Viitakoski, Seppo Semirsa Bloemfontein2006-09-30
MM2siluetti, iso pistooli joukkuekilpailuPetri Savinainen, Esko Lempola, Juha-Matti Saarirsa Bloemfontein2006-09-30
MM1siluetti, iso pistooli seistenPetri Savinainenrsa Bloemfontein2006-09-30
MM1siluetti, iso pistooli yhteistulosPetri Savinainenrsa Bloemfontein2006-09-30
MM1siluetti, iso vapaapistooliEsko Lempolarsa Bloemfontein2006-09-30
MM1siluetti, pistooli seisten joukkuekilpailuPetri Savinainen, Jyrki Viitakoski, Juha-Matti Saarirsa Bloemfontein2006-09-30
MM1siluetti, pistooli seisten yhteistulosPetri Savinainenrsa Bloemfontein2006-09-30
MM2siluetti, pistooli seisten yhteistulosJyrki Viitakoskirsa Bloemfontein2006-09-30
MM2siluetti, ratapistooliJyrki Viitakoskirsa Bloemfontein2006-09-30
MM1siluetti, ratapistooli joukkuek.Jyrki Viitakoski, Petri Savinainen, Juha-M.Saarirsa Bloemfontein2006-09-30
MM1siluetti, ratapistooli kiikarillaJyrki Viitakoskirsa Bloemfontein2006-09-30
MM2siluetti, ratapistooli kiikarillaPetri Savinainenrsa Bloemfontein2006-09-30
MM1siluetti, ratapistooli yhteistulosJyrki Viitakoskirsa Bloemfontein2006-09-30
EM3skeet MMarko Kemppainenslo Maribor  OL2006-09-04
EM3skeet NMaarit Lepomäkislo Maribor  OL2006-09-04
AMPUMASUUNNISTUS
MM1normaalimatka MMikko Hölsöest Haanja2006-08-19
MM2normaalimatka MAntti Tolonenest Haanja2006-08-19
MM2pikamatka MHeikki Nousiainenest Haanja2006-08-18
MM3pikamatka MMikko Hölsöest Haanja2006-08-18
MM1viesti MPekka Inkeri, Antti Tolonen, Mikko Hölsöest Haanja2006-08-20
MM3viesti NRiikka Timperi, Marja Kukonlehtoest Haanja2006-08-20
AUTOURHEILU
EM3pienoisautoilu, luokka G27Juha Yli-Sipolafin Kouvola2006-03-12
MM2pienoisautoilu, luokka G27Juha Yli-Sipolabra Rio de Janeiro2006-05-20
EM3pienoisautoilu, luokka G7Juha Yli-Sipolafin Kouvola2006-03-12
EM1pienoisautoilu, luokka G7Kimmo Rautamafin Kouvola2006-03-12
EM2pienoisautoilu, luokka G7Petteri Pirhonenfin Kouvola2006-03-12
EM2pienoisautoilu, luokka TSM-10Teemu Leinoger Türkheim2006-08-06
MM3ralliMikko Hirvonen, Jarmo Lehtinen2006-12-03
MM2ralliMarcus Grönholm, Timo Rautiainen2006-12-03
EM3rallicross, divisioona 1AJussi Pinomäki2006-
BILJARDI
EM2pool, 8-pallo MAki Heiskanenger Brandenburg2006-03-30
MM3straight pool MMika Immonenusa East Brunswick2006-06-04
CURLING
OK2MMarkku Uusipaavalniemi, Teemu Salo, Kalle Kiiskinen, Wille Mäkelä, Jani Sullanmaaita Pinerolo  OL2006-02-24
DARTS
EM3kokonaiskilpailu MM. Kantele, J. Komula, V. Nuutinen, U. Cederirl Ennis2006-09-23
EM2parikilpailu MMarko Kantele - Jarkko Komulairl Ennis2006-09-23
FREESTYLEHIIHTO
OK2kumparelasku MMikko Ronkainenita Sauze d'Oulx  OL2006-02-15
HIIHTO, POHJOISMAISET LAJIT
OK2joukkuemäkiTami Kiuru, Janne Happonen, Janne Ahonen, Matti Hautamäkiita Pragelato  OL2006-02-20
OK3joukkuesprintti (p) NVirpi Kuitunen, Aino-Kaisa Saarinenita Pragelato  OL2006-02-14
MM2lentomäki, joukkuemäkiJ. Happonen, T. Kiuru, M. Hautamäki, J. Ahonenaut Kulm2006-01-15
OK2normaalimäkiMatti Hautamäkiita Pragelato  OL2006-02-12
OK3yhdistetty hiihto, joukkuekilpailuAntti Kuisma, Anssi Koivuranta, Hannu Manninen, Jaakko Tallusita Pragelato  OL2006-02-16
HIIHTOSUUNNISTUS
EM3pitkä matka NHannele Valkonenrus Ivanovo2006-02-23
EM2viesti MArto Lilja, Teemu Köngäs, Staffan Tunisrus Ivanovo2006-02-26
EM2viesti NH.-M. Mäkelä, K. Vanhalakka, K. Rajaniemirus Ivanovo2006-02-26
ILMAILU
MM1laskuvarjohypyt, freestyle NHeini Elo, Klas Ramsayger Gera2006-08-10
EM3vapaastilent. lennokit, joukkuek.Matti Lihtamo, Kimmo Kulmakko, Jari Valoukr Odessa2006-07-18
ITF TAEKWON-DO
EM2liikesarjat, 1. dan NPauliina Heiskanenrom Constanta2006-05-17
EM1liikesarjat, 2. dan MIsmo Mäkinenrom Constanta2006-05-17
EM2liikesarjat, 2. dan NHeli Karjalainenrom Constanta2006-05-17
EM3liikesarjat, joukkuekilpailu Nrom Constanta2006-05-17
JÄÄKIEKKO
MM3Mlat Riika  OL2006-05-21
OK2Mita Torino  OL2006-02-26
JÄÄPALLO
MM3Mswe Tukholma2006-02-05
JOUKKUEVOIMISTELU
MM1Olarin Voimistelijat, Dynamotfin Tampere2006-06-10
JOUSIAMMUNTA
EM2taljajousi, tauluammunta NAnne Laurilagre Ateena2006-09-10
KEILAILU
EM3henkilökohtainen kilpailu NMinna Mäkeläger Böblingen2006-09-02
MM3joukkuekilpailu MMannonen, Lintilä, Palermaa, Lehtonen, Salonen, Virtanenkor Busan2006-09-05
EM2joukkuekilpailu NKantola, Lundén, Santonen, Strömberg, Mäkelä, Einolager Böblingen2006-09-01
EM3parikilpailu NPiritta Kantola, Reija Lundénger Böblingen2006-08-28
KYYKKÄ
MM2henkilökohtainen kilpailu MJyrki Juvonenger Karlsruhe2006-08-13
MM1henkilökohtainen kilpailu MJoni Rautiainenger Karlsruhe2006-08-13
MM3henkilökohtainen kilpailu MAri Kauttoger Karlsruhe2006-08-13
MM1henkilökohtainen kilpailu NRiitta Juntunenger Karlsruhe2006-08-13
MM3henkilökohtainen kilpailu NAnu Kauttoger Karlsruhe2006-08-13
MM1joukkuekilpailu MJ. Rautiainen, J. Juvonen, A. Kautto, M. Peiponenger Karlsruhe2006-08-13
MM1parikilpailu NRiitta Juntunen, Anu Kauttoger Karlsruhe2006-08-13
LUMILAUTAILU
OK3lumikouru MMarkku Koskiita Bardonecchia  OL2006-02-12
MELONTA
EM3freestyle, K-1 MTuomas Kuronengbr Nottingham2006-07-02
EM3K-2 200 m NAnne Rikala, Jenni Honkanencze Racice2006-07-11
MM3K-2 200 m NAnne Rikala, Jenni Honkanenhun Szeged2006-08-20
MOOTTORIKELKKAILU
MM2snowcrossJanne Tapiofin Lahti2006-02-11
MOOTTORIPYÖRÄILY
EM1enduro IJari Mattila2006-09-17
MM1enduro IISamuli Aro2006-09-24
MM2enduro IIMika Ahola2006-09-24
MM3enduro IIIMarko Tarkkala2006-09-24
MM1enduro, joukkuekilpailuSalminen, Aro, Ahola, Tarkkala, Pohjamo, Mattilanzl Taupo2006-11-19
MM3jääspeedway, joukkuekilpailuAntti Aakko, Tommy Flyktman, Pekka Karttunenger Berliini2006-03-19
MM2maarata-ajoJoonas Kylmäkorpi2006-09-16
MM2RR-ajo, 125 ksmMika Kallio2006-10-29
MM2RR-ajo, sivuvaunuluokkaPekka Päivärinta - Timo Karttiala2006-09-10
MM3RR-ajo, sivuvaunuluokkaTero Manninen - Pekka Kuismanen2006-09-10
MOOTTORIVENEILY
EM2offshore 3B/1,3 lLauri Lampén - Jan Rosenströmfin Tampere2006-07-16
EM1offshore 3B/1,3 lTapio Tiihonen - Kauko Kaartinenfin Tampere2006-07-16
MM1offshore 3B/1,3 lKari Kaksonen, Nanna Kaksonenswe Öregrund2006-08-05
MM2offshore 3B/1,3 lLauri Lampén - Jan Rosenströmswe Öregrund2006-08-05
MM1S850Christoffer Erikssonfra Épinay2006-06-04
EM1T400Juha-Pekka Manninenfin Kuhmo2006-07-01
EM2T400Marko Paasonenfin Kuhmo2006-07-01
NYRKKEILY
EM352 kg NMaarit Teuronenpol Varsova2006-09-09
EM375 kg NMia Eteläpeltopol Varsova2006-09-09
EM2yli 91 kg MRobert Heleniusbul Plovdiv  OL2006-07-23
PAINI
EM2kreikk.-room. 120 kgJuha Ahokasrus Moskova  OL2006-04-28
MM2kreikk.-room. 74 kgMarko Yli-Hannukselachn Guangzhou  OL2006-09-26
POTKUNYRKKEILY
EM3alapotkutyyli 81 kg MTeppo Lainemkd Skopje2006-11-25
EM3täyskontakti 56 kg NJutta Nordbergpor Lissabon2006-10-28
EM1täyskontakti 75 kg MMarkus Hakulinenpor Lissabon2006-10-29
EM3täyskontakti 81 kg MTeppo Lainepor Lissabon2006-10-28
EM3täyskontakti yli 91 kg MJukka Saarinenpor Lissabon2006-10-28
PURJEHDUS
MM32,4 m RHarri Malmfin Helsinki2006-08-04
MM129erSilja Lehtinen ( - Scott Babbage AUS)gbr Weymouth2006-07-30
EM1match racingStaffan Lindberg + miehistöger Hampuri2006-10-04
MM3match racingStaffan Lindberg + miehistö2006-07-17
PYÖRÄILY
EM2maastopyöräily, maraton NPia Sundstedtita Tambre2006-07-26
PYÖRÄSUUNNISTUS
EM2keskimatka MMika Tervalapol Varsova2006-09-02
EM3keskimatka MTuomo Tompuripol Varsova2006-09-02
EM1keskimatka MMatti Keskinarkauspol Varsova2006-09-02
MM1keskimatka MTuomo Tompurifin Liperi2006-07-10
MM2keskimatka MMika Tervalafin Liperi2006-07-10
MM3keskimatka NIngrid Stengårdfin Liperi2006-07-10
EM1pitkä matka MMika Tervalapol Varsova2006-09-01
MM1pitkä matka MMika Tervalafin Liperi2006-07-12
MM3pitkä matka MMatti Keskinarkausfin Liperi2006-07-12
EM3pitkä matka NMaija Långpol Varsova2006-09-01
MM3pitkä matka NIngrid Stengårdfin Liperi2006-07-12
EM3sprintti MMatti Keskinarkauspol Varsova2006-08-31
EM1viesti MMatti Keskinarkaus, Tuomo Tompuri, Mika Tervalapol Varsova2006-09-03
MM1viesti MJussi Mäkilä, Mika Tervala, Tuomo Tompurifin Liperi2006-07-13
EM1viesti NIngrid Stengård, Päivi Tommola, Maija Långpol Varsova2006-09-03
MM2viesti NMaija Lång, Ingrid Stengård, Päivi Tommolafin Liperi2006-07-13
RULLAKIEKKO
MM3hun Budapest2006-07-17
SAAPPAANHEITTO
MM2MPasi Kuusinenswe Västerås2006-07-02
MM3MTapani Hämäläinenswe Västerås2006-07-02
MM1MJouni Viljanenswe Västerås2006-07-02
MM3NSari Kieloahoswe Västerås2006-07-02
MM1NTuija Salonenswe Västerås2006-07-02
MM2NMona Koskeloswe Västerås2006-07-02
SALIBANDY
MM2Mswe Tukholma2006-05-28
SUUNNISTUS
MM2keskimatka MJarkko Huoviladen Århus2006-08-04
EM3keskimatka NHeli Jukkolaest Haanja2006-05-09
EM1keskimatka NMinna Kauppiest Haanja2006-05-09
EM1pitkä matka MJani Lakanenest Otepää2006-05-12
MM1pitkä matka MJani Lakanenden Århus2006-08-02
EM3pitkä matka NMinna Kauppiest Otepää2006-05-12
EM2pitkä matka NHeli Jukkolaest Otepää2006-05-12
EM3sprintti NMinna Kauppiest Tartto2006-05-07
MM2viesti MMats Haldin, Jarkko Huovila, Jani Lakanenden Århus2006-08-05
EM1viesti NPaula Haapakoski, Heli Jukkola, Minna Kauppiest Otepää2006-05-13
MM1viesti NPaula Haapakoski, Heli Jukkola, Minna Kauppiden Århus2006-08-05
TAITOLUISTELU
MM1muodostelmaluisteluMarigold Ice Unitycze Praha2006-04-01
MM3muodostelmaluisteluRockettescze Praha2006-04-01
UINTI
EM1100 m sekauinti, lyhyt rata NHanna-Maria Seppäläfin Helsinki2006-12-09
MM2100 m sekauinti, lyhyt rata NHanna-Maria Seppälächn Shanghai2006-04-07
EM11 m ponnahduslauta MJoona Puhakkahun Budapest2006-08-02
EM33 m ponnahduslauta MJoona Puhakkahun Budapest  OL2006-08-04
EM24 x 50 m sekauintiviesti, lyhyt rata MTero Räty, Jarno Pihlava, Jere Hård, M. Rajakyläfin Helsinki2006-12-07
EM350 m vapaauinti, lyhyt rata NHanna-Maria Seppäläfin Helsinki2006-12-10
VOIMANOSTO
MM144 kg NRaija Koskinennor Stavanger2006-11-11
EM348 kg NSanna Apulicze Prostejov2006-05-14
MM252 kg NMervi Sirkiänor Stavanger2006-11-11
MM382,5 kg NTarja Koski-Sipilänor Stavanger2006-11-11
EM1penkkipunnerrus, 110 kg MSami Pullinenfra Bordeaux2006-08-13
EM3penkkipunnerrus, 125 kg MFredrik Smulterfra Bordeaux2006-08-13
EM2penkkipunnerrus, 60 kg NMervi Sirkiäfra Bordeaux2006-08-13
EM1penkkipunnerrus, 60 kg NHanna Rantalafra Bordeaux2006-08-13
EM3penkkipunnerrus, 82,5 kg MTomi Vikla (myöhempi dopinglisäys)fra Bordeaux2006-08-13
EM1penkkipunnerrus, yli 125 kg MOve Lehtofra Bordeaux2006-08-13
MM1penkkipunnerrus, yli 125 kg MKenneth Sandvikhun Miskolc2006-05-27
EM2yli 125 kg MJari Martikainencze Prostejov2006-05-14
EM1yli 125 kg MKenneth Sandvikcze Prostejov2006-05-14
MM2yli 125 kg MJari Martikainennor Stavanger2006-11-11
MM1yli 125 kg MOve Lehtonor Stavanger2006-11-11
YLEISURHEILU
EM13000 m esteet MJukka Keskisaloswe Göteborg  OL2006-08-11
EM2keihäänheitto MTero Pitkämäkiswe Göteborg  OL2006-08-09
EM2moukarinheitto MOlli-Pekka Karjalainenswe Göteborg  OL2006-08-12


Please wait......
Loading

Jaa linkki sivulle: Jaa FacebookissaJaa Twitterissä


Frontpage FeedbackformRSS RSS Log in


© Sports museum of Finland, information service & Research Institute for Olympic Sports KIHU 2005 - 2020.